ریل آسانسور

ریل آسانسور
ریل آسانسور

همانطور که میدانیم حرکت آسانسور به صورت عمودی است و برای حرکت نیازمند یک وسیله راهنما میباشند این وسیله راهنما را ریل می نامند. ریل  آسانسور بسته به نوع ساخت – سایز – سرعت – برند – نوع کاربری  به چند دسته مختلف تقسیم میشوند

انواع ریل آسانسور از نظر نوع ساخت

  • نورد شده
  • ماشین کاری شده

انواع نورد

    • نورد سرد
    • نورد گرم

نورد سرد چیست؟

نورد سرد
نورد سرد

شمش فولاد تا دمای کاری 700 درجه سانتی گراد  بالا برده میشود و بعد از آن از میان غلطک های سنگین عبور می یابد. با عبور از این غلطک ها سطح مقطع T شکل به وجود می آید.

ابعاد محصول نهایی قبل از تولید تخمین زده شده و مطابق با آن عملیات نورد انجام می گردد. عملیات نورد سرد در دمای محیط انجام خواهد شد. این محصول دارای افزایش طول متفاوتی است.

این امر موجب افزایش تنش در محصول نهایی خواهد شد. با توجه به اینکه تنش گیری در سطح مقطع های بزرگ کار سختی میباشد لذا به دلیل ناصاف بودن در سرعت های بالا مناسب نخواهد بود.

فولاد مورد استفاده در نورد سردB-360 می باشد و این فولاد گرانتر از فولادی است که برای ماشین کاری مورد استفاده قرار می گیرد و میتوان از ضایعات این محصول برای تولید ریل آسانسور با سطح مقطع کم استفاده نمود .

با توجه به  وجود فشار و تغییر در ساختار مولکولی در روش نورد سرد، مقاومت فشاری و کششی در محصول نهایی بیش تر شده و ناهمواری و برجستگی های زیادی بر روی ریل آسانسور باقی می ماند این محصول برای ساختمان های کم ارتفاع و با سرعت های پایین مناسب است.

نماد صنعتی مورد استفاده برای نورد سرد “B” می باشد.

نورد گرم چیست؟

شمش فولاد در این نوع نورد تا دمای 50 الی 100 درجه سانتی گراد بالاتر از دمای تبلور فولاد گرم می شود . مطابق نورد سرد، با استفاده از غلطک به سطح مقطع T تبدیل خواهد شد. تمام شرایط مطابق با نورد سرد خواهد بود و فقط دمای نورد کاری بالاتر می باشد.

ریل آسانسور ماشین کاری شده چیست؟

شمش فولاد بعد از نورد کاری  سطح صافی ندارد و اینجاست که با استفاده از ماشینکاری یک لایه از فولاد را برداشته و سطح کاملا صافی را برای ریل آسانسور فراهم میکنند .

در روش نورد سرد با توجه به دشوار بودن تنش زدایی در سطح مقطع های بزرگ  ، از ماشینکاری جهت تولید محصولات با سطح مقطع بزرگتر استفاده می گردد. ریل آسانسور ماشینکاری شده برای ساختمان های بلند مرتبه و با سرعت های بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

فولاد استفاده شده برای تولید به روش ماشینکاری ، B-430 می باشد که به مراتب ارزان تر از فولاد مورد استفاده در تولید به روش نورد سرد خواهد بود. نماد صنعتی مورد استفاده برای نورد سرد “A” می باشد

 

انواع ریل آسانسور از نظر سایز؟

ریل T16

ریل T9

ریل T5

برند های ریل آسانسور

مونته فرو

ریل T5 و T9 از  فولاد FE360B ساخته شده است این نوع ریل از نوع نورد سرد می باشد .در تولید این ریل از بروزترین ابزار دقیق استفاده شده است .این ریل آسانسور را می بایست برای ساختمان های کمتر از 15 طبقه و با ظرفیت کمتر از 750 کیلو گرم استفاده کرد.
ضمنا نهایت تحمل سرعت این ریل ها 1.6 متر بر ثانیه می باشد. این محصول دارای یکسال گارانتی می باشد.ریل T16   تمامی ویژگی های T5 و T9  را دارا می باشد . و همچنین مناسب جهت آسانسور های ۱۰ نفره و بالاتر و آسانسور های مرتفع و آسانسور های باسرعت ۱/۶ متر بر ثانیه است.

میخوایی بیشتر بدونی؟  سرویس آسانسور شامل چه مواردیست؟
کیفیت و استاندارد

ریل مونته فرو ایتالیا که با نماد MF شناسایی می شود ،  یکی از بهترین ریل آسانسور در دنیا می باشد. این محصول دارای قطعات جانبی همانند پشت بند و لقمه به صورت اورجینال می باشد که همراه مصول ارسال می گردد.

کشور ایتالیا در صنعت آسانسور یکی از بهترین تولید کنندگان قطعات آسانسور می باشد. یکی از رقبای سرسخت این شرکت مارازی است. البته کشور چین نیز از این بازار عقب نمانده و شروع به تولید ریل چینی با نماد MF نموده است .

لازم به ذکر است این محصول چینی نیز از استاندارد های بالایی برخوردار است اما با قیمت تمام شده پایین ترنسبت به برادر بزرگتر خود یعنی مونته فرو ایتالیا. تولید ریل آسانسور بر اساس استاندارد ISO 7465 میباشد.

سوپر ساورا

این ریل در کشور اسپانیا تولید می گردد. از نظر کیفیت در سطح A دنیا قرار داشته و به اکثر کشور های جهان صادر می گردد. لازم به ذکر است از این ریل برای پروژه های شناخته شده و مهم در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است .ریل سوپر ساورا در برج میلاد تهران نیز بکار گرفته شده است.

این ریل دارای سایز های متفاوتی میباشد و در ابعاد T5-T9-T16 وارد کشور شده است.شاخصه اصل بودن این ریل مشخصه “S” بین 2 سوراخ انتهای نری ریل می باشد.این ریل برای سرعت های بالا طراحی شده است.

ترک

این ریل در سال های اخیر یکی از متداول ترین نوع ریل های در بازار شناخته می شود. کیفیت این ریل آسانسور مورد تایید می باشد البته از نظر مقاومت باید گفت دارای مقاومت بسیار خوبی دارد و گزارشی منفی منباب تاب خوردگی یا دفورمه شده مشاهده نشده است. برند های فالگون و ترکلی پر طرفدار می باشد.

ترکیه در سال های اخیر در صنعت آسانسور پیشرفت قابل توجهی داشته است تولید موتور گیرلس و تابلو های با کیفیت گواه این مطلب است در مورد تولیدات ریل نیز صادق است. شرکت های تولید قطعات آسانسور ترکیه سهم قابل توجهی از بازار کشور های منطقه همچون گرجستان را به دست گرفته و رقیب جدی برای شرکت های اروپای غربی به حساب می آید.

اتصال ریل آسانسور به یکدیگر

پشت بند
پشت بند

هر شاخه ریل آسانسور 5 متر می باشد . یک طرف دارای فرو رفتگی و طرف دیگر یک برآمدگی دارد که به صورت نر و ماده یکی پس از دیگری در هم قرار می گیرند. و با استفاده از پشت بند و 8 عدد پیچ و مهره به یکدیگر متصل شده و نهایتا یک جسم صلب در ارتفاع شاهد خواهیم بود.

اتصال ریل آسانسور به سازه

براکت
براکت

هنگام اجرای آهنکشی آسانسور از پایین ترین نقطه در هر 160 سانتی متر یک کلاف قرار دارد و ریل آسانسور به وسیله براکت به همین کلاف ها تا بالا متصل می گردد. هنگام نصب بسیار مهم است که از نصابان حرفه ای استفاده گردد تا ریل ها کاملا ساعت نصب شده باشند و هنگام بهره برداری نهایی شاهد تکان هایی در هنگام حرکت نباشیم.

سخنی باشما:

کارفرمای گرامی قبل از هر گونه اقدام به خرید با کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید تا هم کیفیت محصول و هم قیمت گارانتی گردد.

روی ما حساب کنید. . .

02147627282

سرویس آسانسور
سرویس آسانسور
سرویس آسانسور
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
تماس با ما (کلیک کن)