سرویس و نگهداری آسانسور تهران

سرویس و نگهداری آسانسور در تهران – تعمیرات آسانسور تهران – تعمیر و نگهداری آسانسور در تهران – سرویسکار آسانسور در تهران – تعمیرکار آسانسور در تهران – سرویس آسانسور در تهران – سرویس نگهداری آسانسور تهران – سرویس آسانسور

در این مقاله سعی داریم در کنار توضیحاتی در مورد سرویس و نگهداری آسانسور تهران ؛  توضیحات  تکمیلی نیز در ارتباط با قطعات آسانسور و عملکرد آن به شما عزیزان ارائه دهیم.

 


 آسانسور(elevator)

سرویس و نگهداری آسانسور تهران
سرویس و نگهداری آسانسور تهران

 

آسانسور یا بالابر وسیله ای برای حمل و نقل انسان و یا جابجایی و حمل بار می باشد. در واقع آسانسور اتاقک متحرکی است که توسط آن افراد و اجسام در طبقات به صورت عمودی بالا و پایین رفته و جابجا می شوند. آسانسور عموما به کمک موتورهای الکتریکی حرکت می کند همچنین آسانسور دارای تجهیزات و متعلقات بسیار پیچیده می باشد.


پیشینه آسانسور

آسانسور یکی از مبتدی ترین ماشینهای ساخته دست بشر است که همیشه به کمک انسان آمده است. اولین آسانسورهای باری در گذشته های بسیار دور اختراع گردید و در طولانی مدت با رشد و پیشرفت دانش علمی و فنی در این زمینه مدام تکامل یافته است.

همچنین با رشد اقتصادی و توسعه تمدن رشد فرهنگ، صنعت آسانسور نیز پیشرفت چشمگیری داشته است. طراح و پایه گذار آسانسورهای امروزی ریاضیدان و دانشمند بزرگ آتوود می باشد.

جالب است به این نکته اشاره کنیم که ناصرالدین شاه در سفرنامه خود در تعریف و توصیف آسانسور ذکر کرده است که: به مریض خانه رفتیم در سنت توماس… زیر اسبابی دارند که ناخوش احوال را روی تخت می گذارند به مرتبه بالا می‌برند.

آسانسور وسیله ای است الکترومکانیکی، بیشتر قطعات، تجهیزات و متعلقات آسانسورها از گذشته به صورت الکتریکی و مکانیکی بوده است ولی با پیشرفت علم و دانش در صنعت الکترونیک و همچنین با وجود هوش مصنوعی آسانسور نیز تکامل یافته است.

آسانسور تبدیل به وسیله‌ای کاملاً کاربردی در تمامی حوزه‌ها در دسترس افراد در جوامع قرار گرفته است. در کلیه حوزه های صنعتی، پزشکی و بیمارستانی، اداری،مسکونی و تجاری آسانسور به کمک ما آمده است.

بخش سرویس و نگهداری آسانسور تهران تلاش دارد با هدف ارتقای سطح دانش همشهریان گرامی در مورد قطعات آسانسور ، بتواند در دید گسترده و کافی برای همشهریان ایجاد نماید تا با دید بهتری نسبت به انتخاب شرکت ارائه دهنده خدمات تعمیر و نگهداری آسانسور اقدام نماید.


سرویس و نگهداری آسانسور تهران

در مورد سرویس و نگهداری آسانسور تهران باید به این نکته توجه کرد استفاده از شرکت های مجاز و دارای پروانه طراحی و مونتاژ جهت بهره مندی در حوزه تعمیر و نگهداری آسانسور تهران بسیار حائز اهمیت است.

تعمیر و نگهداری آسانسور تهران

برای بهره مندی از بازدید رایگان شرکت آسانسور و پله برقی تعادل با ما تماس بگیرید

انواع آسانسور

انواع آسانسور
انواع آسانسور

در حالت کلی آسانسورها دارای خصوصیات و اجزای یکسانی به طور کلی هستند ولی در جزئیات تجهیزات بنا بر نوع کاربری و مشخصات با هم تفاوت دارند.

انواع آسانسور به شرح ذیل می باشد:

آسانسورهای کششی

آسانسورهای کششی جزء متداول‌ترین نوع مدل های آسانسور محسوب می شوند که در بسیاری از پروژه های ساختمان ها نصب و راه اندازی می شوند در آسانسورهای کششی سیم بکسل از یک طرف به کابین و از طرف دیگر به وزنه تعادل متصل می‌باشد.

وقتی که کابین به سمت بالا حرکت میکند وزنه به سمت پایین در حرکت می باشد سرعت بالای آسانسورهای کششی می تواند یکی از مزایای آن نسبت به سایر آسانسور ها باشد.

جهت مشاوره در حوزه آسانسور های کششی به بخش سرویس و نگهداری آسانسور تهران مراجعه نمایید

مزایای آسانسور کششی

سرویس و نگهداری آسانسور تهران
سرویس و نگهداری آسانسور تهران

همانطور که اشاره گردید آسانسور کششی سرعت بسیار بالایی دارد. همچنین این آسانسورها مکانیزم نسبتا راحت تر و ساده تری در مقایسه با آسانسورهای هیدرولیکی دارند.

در ادامه به تعدادی از مزایای آسانسورهای کششی اشاره می گردد:

1.نصب و راه اندازی آسان

2.تعمیر و نگهداری آسان این آسانسورها

3.مصرف انرژی کمتر

4.سرعت بیشتر در مقایسه با سیستم هیدرولیکی

معایب آسانسور کششی

معایب
معایب

 

1.آسانسورهای کششی به موتورخانه احتیاج دارند.

2.آسانسورهای کششی نیاز به فضای بیشتر نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی دارند.

3.آسانسورهای کششی سر و صدای بیشتری در مقایسه با آسانسورهای هیدرولیکی دارند.

انواع آسانسور های کششی

آسانسور کششی گیربکس

آسانسور کششی روملس

آسانسور کششی گیرلس

آسانسور کششی گیربکس

آسانسورهای کششی گیربکس دارای گیربکسی هستند که به موتور متصل شده است.  طراحی این آسانسورها به نحوی می باشد که ۷۶ متر را می توانند طی نمایند آسانسورهای کششی برای ساختمانهای ۶ تا ۱۰ نفره بهترین گزینه هستند.

برای ساختمان های بلند مرتبه و مرتفع بهترین نوع آسانسور کششی MRL یا گیرلس است.یکی از مزایای آسانسور کششی گیربکسی می‌تواند قیمت تمام شده کمتر آن در مقایسه با آسانسور گیرلس یا آسانسور MRL باشد.

همچنین میتوان به راحت تر بودن انجام سرویس های ماهیانه اشاره کرد. سرویس و نگهداری آسانسور تهران  موتور های گیربکس و گیرلس با هم متفاوت هستند و دسترسی به موتورهای گیربکس راحت تر می باشد.

آسانسور روملس

موتور گیرلس
موتور گیرلس

این آسانسور نیازی به موتورخانه ندارد و موتور آسانسور در داخل چاهک نصب شده و راه اندازی می گردد سرعت بالای این آسانسور و نصب راحت آن و همچنین انجام تعمیر و نگهداری این آسانسور به راحتی و با صرفه تر، از مزایای این نوع از آسانسور ها می باشد.

آسانسور روملس دارای حرکتی نرم با کمترین سر و صدا می باشد و همچنین با نصب و استفاده  این آسانسورها در مصرف برق نیز صرفه جویی می گردد.

آسانسور کششی گیرلس

نام دیگر آسانسور گیرلس آسانسور بدون گیربکس می باشد که در ساختار این آسانسور از گیربکس استفاده نمی گردد.

سیم بکسل ها در این مدل از آسانسورها در بالای کابین آسانسور نصب گردیده و دور فلکه برای به حرکت درآوردن آسانسور پیچیده شده اند. لازم به ذکر است سیستم اجزای آسانسور کششی را از نظر سرعت به انواع تک سرعته، دو سرعته و کنترل سرعت هوشمند تقسیم بندی می کنند.

آسانسور کششی گیرلس حرکتی نرم و بدون سر و صدا دارد که از مزایای این نوع از آسانسور به حساب می آید.از آسانسور کششی گیرلس می توان در ساختمان های بلند مرتبه و پر ترافیک استفاده کرد.

سرویس و نگهداری آسانسور تهران بین سرویس آسانسور های گیربکس و گیرلس با موتورخانه تفاوتی از نظر سختی سرویس قائل نیست. چه بسا به دلیل عدم وجود گیربکس خرابی موتور بسیار ناچیز خواهد شد.

آسانسورهای هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک
آسانسور هیدرولیک

در اروپا بیشتر از ۷۰ درصد از آسانسورهای زیر ۵ طبقه آسانسور هیدرولیک می باشند. در آسانسورهای هیدرولیک نیازی به چاه آسانسور نیست می‌توان آسانسور را در نمای ساختمان به صورت شیشه ای یا  پانورامیک نصب نمود.

در آسانسورهای هیدرولیک به دلیل عدم وجود کادر وزنه جک هیدرولیکی باید همه کابین و مسافران را جابجا کند. بنابراین نیاز به موتورهای قوی تری می باشد در این آسانسورها موتور سه فاز غوطه ور در روغن با یک شیر الکتریکی منحصر به فرد که پاوریونیت نامیده می شود.

به تامین فشار روغن برای جک هیدرولیک می پردازد.آسانسورهای هیدرولیک هم برای حمل مسافر هم برای باربری های سنگین کاربرد دارند.

در نظر داشته باشید با استفاده از خدمات سرویس و نگهداری آسانسور تهران خیال خود را از سرویس آسانسور های هیدرولیک راحت کنید.

آسانسورهای هیدرولیک از سه بخش تشکیل شده اند:

مخزن روغن

یک پمپ تلمبه

دریچه ای بین سیلندر و مخزن

مزایای آسانسور هیدرولیک

1.دارای قدرت زیاد نیروی کم می باشد.

2.آسانسور هیدرولیک نیاز به سقف چاه مستحکم ندارد.

3.آسانسور هیدرولیک نیاز به فضای موتورخانه در قسمت فوقانی آسانسور ندارد.

4.آسانسورهای هیدرولیک ایمنی بیشتری در هنگام وقوع زلزله دارند.

5.آسانسورهای هیدرولیک توانای یبیشتری برای حمل و جابجایی بارهای سنگین دارند.

سرویس و نگهداری آسانسور تهران مربوط به آسانسور های هیدرولیک متفاوت است.


قطعات و اجزای آسانسور

آسانسور شامل قطعات بسیار گسترده و تجهیزات پیچیده می باشد در ادامه در این مقاله به بخش هایی از آن اشاره می نماییم بازی کنیم آسانسور استاندارد شامل قطعات به شرح ذیل می باشد:

کابین

چاله و چاهک آسانسور

سیستم درایو یا موتور

سیستم کنترل

سیستم ایمنی


کابین آسانسور:

کابین آسانسور
کابین آسانسور

کابین آسانسور دستگاهی برای حمل و جابجایی افراد و اجسام با وزن های مختلف و متفاوت می باشد که بین طبقات در ایستگاه های مختلف به صورت عمودی در حال حرکت می باشند.

انواع کابین:

کابین معمولی

کابین با دو درب روبرو

کابین با دو درب جانبی

برای جلوگیری از اضافه بار کابین می بایست فضای قابل دسترسی که برای کابین تعبیه شده است محدود باشد و این امر به میزان بار نامی آسانسور ارتباط مستقیم و وابستگی دارد.

توجه داشته باشید سرویس و نگهداری آسانسور تهران با داشتن برنامه منظم و دقیق نسبت به سرویس کابین آسانسور اقدام خواهد کرد.

تعداد مسافران آسانسوراز طریق فرمول زیر محاسبه می گردد:

75/بارنامی = تعداد مسافران(سرنشینان) که ۷۵نشان دهنده وزن میانگین افراد بر اساس کیلوگرم می باشد.

یکسری از تعاریفی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود برای ابعاد کابین بسیار مهم هستند از جمله ارتفاع کابین، عمق کابین و عرض کابین.

کابین آسانسور شامل قطعات زیر می باشد:

-کاراسلینگ یا قاب فلزی متصل به کابین، کاراسلینک ها عنصر حمل بار در کابین آسانسور هستند که از لرزش های داخل کابین در زمان حرکت جلوگیری می کنند.

انواع کاراسلینک ها:

سیستم تعلیق ۱-۱

سیستم تعلیق ۱-۲

-تجهیزات مکانیکی مانند: درب کابین، کفشک های راهنما، دستگاه محافظ درب و تزیینات و متعلقات داخلی کابین از جمله شسی ها و آینه دستگیره و …


کفشک آسانسور

کفشک کابین آسانسور
کفشک کابین آسانسور

کفشک ها در دو نوع وجود دارند در ایجاد کیفیت بالای حرکتی آسانسور تاثیر بسزایی داشته باشد. یک سرویس کار آسانسور حرفه ای می ‌داند که فنر کفشک را چگونه تنظیم نماید تا از فشار اضافی و زیاد و ایجاد اصطحکاک بالا و در نهایت تحمیل بار به موتور آسانسور جلوگیری شود. و همچنین فشار آنقدر کم نباشد که ارتعاشات به کابین منتقل گردد.

کفشک آسانسور ارتعاشات اضافی را خنثی کرده و کیفیت یکسانی را در حرکت کابین و وزنه تعادل آسانسور ایجاد می نماید.

برای افزایش طول عمر کفشک ها نه تنها باید کفشک همیشه تنظیم باشند بلکه روغن کاری به موقع و مرتب ریل ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.سرویس و نگهداری آسانسور به طور  مرتب و ماهانه به افزایش طول عمر تمامی قطعات و تجهیزات آسانسور ساختمان کمک می نماید

به طور معمول در آسانسورها  چهار کفشک برای هم برای کابین هم برای کادر وزنه به کار می رود.

کفشکهای کابین و وزنه  میبایست هر ماه مورد بررسی و بازدید قرار بگیرند. این موضوع کمک زیادی به افزایش طول عمر کابین و موتور خواهد کرد.

سرویس و نگهداری آسانسور تهران توجه ویژه ای به این موضوع داشته و یکی از موضوعات اصلی چک لیست سرویس آسانسور می باشد.


تابلو فرمان

تابلو فرمان آسانسور
تابلو فرمان آسانسور

یکی دیگر از اجزای مهم در آسانسور تابلو فرمان و یا کنترل پنل آسانسور می باشد که محل استقرار آن در موتورخانه است که وظیفه کنترل کردن آسانسور را بر عهده دارد تابلو فرمان نقش پررنگی را برای برقراری ارتباط بین تمامی اجزای تشکیل دهنده آسانسور ایفا می نماید.

تابلو فرمان آسانسور و کارکرد آن

تعدادی از وظایف تابلو فرمان آسانسور به شرح زیر می باشد:

۱.کنترل جهت حرکت آسانسور

۲.کنترل تجهیزات الکتریکی سوئیچها ترمزها توسط تابلو فرمان

۳.تشخیص مرتب و لحظه به لحظه موقعیت کابین

۴.کنترل سرعت موتور آسانسور

بررسی عملکرد تابلو فرمان آسانسور نیز یکی از وظایف سرویس کار آسانسور می باشد با سرویس و نگهداری آسانسور تهران در تمامی نقاط شهر تهران این مهم انجام خواهد شد.

انواع تابلو فرمان:

تابلو فرمان دو سرعتهAC2:

برخی از آسانسورها دارای سیستم دو سرعت می باشند به این معنا که آسانسور می تواند با دو سرعت مختلف کار کند موتور این آسانسورها دو سیم پیچ دارد بنابراین حرکت آنها در دو سرعت تنظیم می گردد.

این تابلو فرمان آسانسور از لحاظ فنی دارای یک سری مشکلات نیز می باشد چون در این مدل استارت موتور آسانسور مستقیم می باشد و جریان ورودی که از سیم پیچ موتور عبور می نماید چندین برابر جریان نامی است به عبارتی می ‌توان گفت تا حدود ۷ برابر است. بنابراین می تواند این مسئله سبب مشکل شده در نتیجه هم مصرف برق و هم انرژی بسیار افزایش پیدا کند و در نهایت عمر مفید موتور کاهش یابد.

-تابلو فرمان درایودار یا 3VF:

این تابلو فرمان آسانسور که امروزه به مراتب بیشتر از مدل دو سرعته مورد استفاده قرار می‌گیرد یک دستگاه درایو الکتریکی می باشد و می تواند به موتور آسانسور یک قابلیت برای تغییر سرعت و گشتاور بدهد درایو الکتریکی یا اینورتر آسانسور این کار را با تغییر سطح ولتاژ انجام می دهد بنابراین تغییرات ناگهانی در سرعت ایجاد نمی گردد و در نتیجه حرکت آسانسور بسیار نرم خواهد بود.

در تابلو فرمان درایو دار سرعت موتور بسیار حساب شده می باشد و در کابین آسانسور خبری از تکان های شدید و ناگهانی وجود ندارد این یک امتیاز برای تابلو فرمان آسانسور از این نوع می باشد این مزیت باعث افزایش طول عمر آسانسور می گردد.


ترمز آسانسور

ترمز اضطراری آسانسور
ترمز اضطراری آسانسور

سیستم ترمزاز یک سیم پیچ، یک هسته فلزی که متحرک می باشد و بازو و لنت ترمز تشکیل شده است.در آسانسور ها ترمز نقش بسیار اساسی دارد و همیشه درگیر می باشد یعنی زمانی که ترمز آزاد شد آسانسور آنگاه می تواند حرکت کند.

سیستم ترمز آسانسور یا پاراشوت در قسمت بالایی و پایینی یوک کابین پاراشوت یکی از اساسی ترین و حیاتی ترین اجزای آسانسور می باشد.

زمانی که سرعت آسانسور از یک حدی که تعیین شده است و استاندارد می باشد فراتر رود در این زمان است که پاراشوت وارد عمل می‌شود و از ادامه حرکت آسانسور یا سقوط جلوگیری می نماید.

اجزای سیستم ترمز آسانسور

سیستم ترمز آسانسور یک مجموعه از تجهیزات قطعات بسیار مختلف می باشد که در قسمتهای مختلف آسانسور نصب می گردد.

پاراشوت تنها در زمان پایین رفت کابین آسانسورو تجاوز سرعت نامی آسانسور فعال می گردد همچنین پاراشوت اکثراً در زیر کابین آسانسور ها نصب می گردند.

اجزای تشکیل دهنده سیستم ترمز به شرح زیر می باشد:

پاراشوت

گاورنر آسانسور

سیم بکسل آسانسور

کنتاکت های ایمنی

فلکه ته چاه

در اینجا به قسمتهای مختلف پاراشوت آسانسوراشاره می نماییم:

قطعات قفل کننده

اهرم فرمان

مکانیزم ترمز

فنر های مستهلک کننده انرژی

فک های است اصطحکاکی


گاورنر

گارونر
گارونر

اجزای الکترومکانیکی آسانسور گاورنر می باشدیک سیم بکسل بر روی فلکه گاورنر وجود دارد که توسط یک استراکچر به قسمت بالایی یوک کابین اتصال پیدا کرده است و در قسمت انتهایی چاهک آسانسور فلکه ای قرار دارد که توسط آن فلکه گاورنرسیم بکسل به صورت موازی با کابین آسانسور حرکت می نماید.

سیستم ترمز آسانسور چگونه عمل می نماید؟

در صورتی که سرعت آسانسور از حد مجاز فراتر رود سیستم ترمز آسانسور فعال می گردد چنانچه سرعت آسانسور از سرعت نامی مجاز فراتر رفته و عبور کند این فعال شدن توسط گاورنر و به کمک آن صورت می پذیرد.

سیم بکسل روی فلکه گاورنر توسط اهرم ترمز آسانسور را فعال می نماید. زمانی فعال می گردد فک های ترمز با شدت بسیار زیاد بسته می شوندو با ایجاد استحکاک بسیار بالا مانع از حرکت آسانسور می گردند.

از آنجایی که قطعات تجهیزات آسانسور از جمله ترمز آسانسور پیچیدگی‌های خاص خود را دارد ترمز آسانسور نیز دارای نقش بسیار حیاتی در عملکرد درست آسانتر می باشد با استفاده از تعمیرکار آسانسور مجرب و آموزش دیده به صورت ادواری تمامی قطعات آسانسور ساختمان را به طور مرتب بررسی نمایید.

با عقد قرارداد با یک شرکت آسانسور معتبر سرویس و نگهداری آسانسور ساختمان را به سرویسکار آسانسور ماهر بسپارید تا سرویسکار آسانسورتمامی تجهیزات آسانسور ساختمان رامورد بررسی قرار داده و از این طریق از خرابی آسانسور به طور مکرر جلوگیری نمایید.

میخوایی بیشتر بدونی؟  سرویس آسانسور در پاسداران

انواع پاراشوت:

پاراشوت ضربه گیر نیروهای وارد شده به کابین را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

پاراشوت تدریجی:

این نوع پاراشوت برای سرعت های بیشتر از یک متر بر ثانیه مورد استفاده قرار می گیرد دارای طراحی و محاسبات دقیق تری می باشد.

اگر در ساختمان شما آسانسور به مشکل برخورد و سرعت آسانسور از سرعت مجاز و نامی تجاوز کرد و سیستم ترمز آسانسور فعال گردید به خاطر داشته باشید پس از عمل کردن سیستم ترمز آسانسور باید موارد زیر با دقت کافی مورد بررسی انجام گیرد:

اهرم های تحریک را مجدداً به حالت اولیه بازگردانید و فک های ترمز را باز کنید در ادامه کابین  آسانسور را به سمت بالا به حرکت در بیاورید ریل ها را با ابزار و تجهیزات صیقل نمایید.


ضربه گیرها

 

آسانسورها توسط ضربه گیر هایی که در کف چاهک آسانسور و در انتها آسانسور قرار دارد نهایی ترین سیستم اضطراری مجموعه تجهیزات و قطعات آسانسور را تکمیل می کنند.

انواع ضربه گیر ها:

۱.ضربه گیراز نوع جمع کننده انرژی

۲.ضربه گیراز نوع مستهلک کننده انرژی

۳.ضربه گیر روغنی یا هیدرولیک

۴.ضربه گیرپلی یورتان


تراول کابل

تراول کابل آسانسور
تراول کابل آسانسور

از اجزای اصلی در آسانسور می باشد وظیفه تراول کابل انتقال دستور عملکرد آسانسور در بین تمامی اجزای تشکیل دهنده آن می باشد.

با توجه به اینکه دائما در حال حرکت می باشد باید از جنس بسیار محکم و قابل انعطاف استفاده گردد. تراول کابل  باید کمتر از ۱۲ رشته باشد تا کابل سبک نباشد و از گره خوردن کابل جلوگیری گردد.


سیم بکسل

سیم بکسل آسانسور
سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل آسانسور مجموعه چندین رشته کلاف به هم تنیده شده و تافته شده از جنس فولاد می باشد. سیم بکسل آسانسور انتقال نیرو موتور گیربکس به کابین برای جابجایی کابین آسانسور بین طبقات را برعهده دارد.

انتخاب سیم بکسل مناسب با رعایت اصول استاندارد شده باعث افزایش طول عمر و ایمنی بالای آسانسور می گردد.

آزمایش کیفی سیم بکسل آسانسور

آزمایش سیم بکسل
آزمایش سیم بکسل

 

آزمایشی وجود دارد که بر اساس آن مفتول دور هم پیچانده می گردد تا زمانی که به یک حد مشخص برسد تا زمانی که این تست انجام می گردد نباید سیم پاره و یا شکسته شود.

این آزمایش در صنعت آسانسور با نام تست پیچش شناخته می گردد. یکی از مهمترین و اساسی ترین تست های اجرایی مربوط به کنترل حداقل نیروی کششی می باشد.

حالا نوبت پیچیدن مفتول های آماده می باشد که رشته استنرند را تشکیل می دهند.


کلمات مرتبط

سرویس و نگهداری آسانسور در تهران – تعمیرات آسانسور تهران – تعمیر و نگهداری آسانسور در تهران – سرویسکار آسانسور در تهران – تعمیرکار آسانسور در تهران – سرویس آسانسور در تهران – سرویس نگهداری آسانسور تهران – سرویس آسانسور


جعبه رویزیون آسانسور چیست

جعبه رویزیون آسانسور به عنوان یک واسط بین تابلو فرمان آسانسور و کلیه تجهیزات الکتریکی کابین آسانسور وارد عمل می‌شود.  جعبه رویزیون آسانسور دارای ترمینال هایی می باشد که این ترمینال ها توسط سیم و تراول کابل به ترمینال های تابلو فرمان آسانسور وصل می گردد. به طور معمول جعبه رویزیون بر روی کابین آسانسور قرار دارد.

سیستم رویزیون

کاربرد جعبه رویزیون در زمان سرویس آسانسور می باشد، به تعمیر کار یا سرویس کار آسانسور کمک می نماید که در حین تعمیرات شستی های داخل آسانسور و همچنین شستی های بیرون آسانسور از کار افتاده و فقط از روی کابین آسانسور کنترل شوند در این حالت است که حرکت آسانسور تنها با فرمان دادن از طریق کلیدهای موجود بر روی جعبه  رویزیون انجام می گردد.

دو شستی هستند که وظیفه حرکت آسانسور را برعهده دارند یکی از این دو شستی در جهت بالا و یکی دیگر در جهت پایین در سیستم رویزیون آسانسور با سرعت کم حرکت می‌کند تا تعمیرکار آسانسور امنیت بیشتری داشته باشد.

در این حالت در روی صفحه نمایشگر خارج از سرویس دیده می شود. سیستم رویزیون برای تعمیرات سنسور ها تعمیرات داخل چاهک و همچنین تعمیر و تعویض سیم کشی ها کاربرد بسیار زیادی دارد.

به طور معمول جنس جعبه رویزیون آسانسور پلاستیک فشرده یا از جنس فولاد می باشد و بر روی آن کلید هایی جهت فرمان دادن تعبیه شده است.

این کلید ها شامل کلید استپ، کلید حرکت به سمت بالا، کلید حرکت به سمت پایین، کلید فعال شدن آسانسور و خروج از رویزیون همچنین کلید خروج آسانسور از مدار اصلی می باشد.

انواع جعبه رویزیون آسانسور

جعبه رویزیون ساده در این جعبه دو نوع تراول کابل آسانسور به سمت کابین هدایت می گردد از ویژگی های این نوع جعبه رویزیون وجود کلید قطع اضطراری برای جلوگیری از حرکت ناخواسته آسانسور می باشد و همچنین این تلویزیون مجهز به فضای حفاظتی و کلید های گردان جعبه می باشد. جعبه رویزیون ساده دارای آژیر بوده و دارای کلید RUN برای ارتقای امنیت و ایمنی می باشد.

جعبه رویزیون کارکدک

ساختمان های بلند دارای تعداد طبقات و تعداد توقف های بیشتر چون طول چاه آسانسور آنها بسیار زیاد می باشد طول تراول کابل آسانسور نیز افزایش یافته هزینه های طراحی ساخت و سرویس و نگهداری آسانسور نیز افزایش می یابد با استفاده از جعبه رویزیون کارکدک می ‌توان مشکلات را تا حدودی برطرف نمود.

جعبه رویزیون کارکدک از تکنولوژی سریال برای انتقال داده و اطلاعات بین کابین آسانسور و تابلو فرمان آسانسور استفاده می نماید.

از ویژگیهای جعبه رویزیون کارکدک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

جعبه رویزیون کارکدک دارای آژیر و مجهز به ترمینال ها با رنگ بندی های  متفاوت برای شناسایی ولتاژ های مختلف می باشد.

همچنین جعبه رویزیون کارکدک دارای کلید بالا و پایین جهت حرکت آسانسور به سمت بالا و پایین در حالت رویزیون و مجهز به کلید حالت نرمال و حالت رویزیون آسانسور می باشد.

نکات بسیار مهم در خصوص جعبه رویزیون آسانسور

در زمانی که آسانسور در حالت رویزیون می باشد نباید درب آسانسور به صورت خودکار عمل نماید. باید فقط و فقط به صورت دستی و با استفاده از جعبه رویزیون بازگشت به وضعیت نرمال آسانسور امکانپذیر باشد.

نصب بیشتر از دو مورد جعبه بین آسانسور ممنوع می باشد و سرعت حرکت کابین آسانسور در حالت رویزیون نباید بیشتر از ۰.۶۳ باشد.

جعبه رویزیون دوم می تواند در کابین آسانسور یا چاهک آسانسور قرار داده شود.


وزنه تعادل

سرویس و نگهداری آسانسور تهران
سرویس و نگهداری آسانسور تهران

 

وزنه تعادل در آسانسورهای کششی برای برقراری تعادل جرم کابین و درصدی از وزن بار یا کاربر(مسافر) مورد استفاده قرار می گیرد.

وزنه تعادل کارکرد موتور برای بالا و پایین کردن جعبه آسانسور را تسهیل می نماید  وزنه تعادل همچنین میزان انرژی که موتور نیاز دارد را پایین می آورد و کاهش می دهد.

سیم بکسل آسانسور وزنه تعادل را حمل می نماید تا اینکه وزن اتاقک آسانسور را خنثی نماید وقتی اتاق کابین آسانسور به سمت پایین می‌آید وزنه تعادل بالا میرود و برعکس.

انواع وزنه تعادل آسانسور

وزنه های بتنی

وزنه گالوانیزه

وزنه چدنی


چاه و پیت  آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور تهران
سرویس و نگهداری آسانسور تهران

یکی از اجزای مهم آسانسور چاهک آسانسور می باشد که نکات اجرایی و جزئیات مربوط به آن بسیار اهمیت دارد.

چاه آسانسور به صورت یک نفر عمودی از پایین‌ترین سطح ساختمان یعنی پی ساختمان تا بالاترین سطح ساختمان یعنی آخرین طبقه ساختمان و اتاقکی در بالای ساختمان به نام خانه ادامه دارد.

چاه آسانسور با دیواره های داخلی طبقات و دربهای آسانسور احاطه شده است. چاهک آسانسور می بایست کاملا عمود و به اصطلاح شاقول باشد خمیدگی نداشته باشد و هیچ گونه تجهیزات غیر آسانسوری مانند شیرهای آب یا گاز و سیم کشی برق غیر مرتبط با آسانسور نباید در این چاه نصب شده باشد و یا عبور داده شود.

پیت آسانسور

پیت آسانسور چاله پایین آسانسور می باشد که در قسمت پی ساختمان  اجرا می گردد  در اصل پیت آسانسور  قسمتی از چاه آسانسور است. پیت آسانسور برای تامین فضایی در ارتباط با جان پناه برای سرویسکاران آسانسور و همچنین نصب برخی از تجهیزات و متعلقات مربوط به آسانسور ازجمله ضربه گیر یا بافر در پی اجرا  می ‌گردد.


کلمات مرتبط

سرویس و نگهداری آسانسور در تهران – تعمیرات آسانسور تهران – تعمیر و نگهداری آسانسور در تهران – سرویسکار آسانسور در تهران – تعمیرکار آسانسور در تهران – سرویس آسانسور در تهران – سرویس نگهداری آسانسور تهران – سرویس آسانسور


موتورخانه آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور تهران
سرویس و نگهداری آسانسور تهران

 

موتورخانه آسانسور محلی می‌باشد که سیستم محرکه آسانسور یا همان موتور گیربکس و همچنین تابلو کنترل آسانسور و سایر متعلقات مربوط به آسانسور در آن مستقر می گردد.

ورود به  موتورخانه آسانسور باید با ایمنی های لازم انجام پذیرد اعضای ساختمان و یا تعمیر کار آسانسور در برخی موارد مشاهده می شود که بدون رعایت موارد ایمنی وارد موتورخانه می‌گردند.  روشنایی در موتورخانه آسانسور نیز اهمیت بسیار زیادی دارد باید از لامپ های مناسب و دائمی در موتورخانه استفاده شود.

دمای موتورخانه نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و دمای داخل موتورخانه باید بین ۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد باشد. تهویه داخل موتورخانه نیز باید به درستی انجام شود.

در موتورخانه نباید ابزارآلاتی به غیر از تجهیزات مربوط به آسانسور قرار داده شود گرد و غبار از محیط موتورخانه باید به صورت حداقل ماهی یکبار زدوده شود.

موتورخانه باید مجهز به سیستم گرمادهی و اطفاء حریق گردد. برخی اوقات به دلیل عدم رعایت موارد ایمنی در موتورخانه اشیا از محل چاه آسانسور و یا سوراخ های مربوط به کابل برق سقوط می نمایند برای جلوگیری از این اتفاقات می بایست از غلاف ها یا لبه های مناسب استفاده نمود.

در برخی از ساختمان ها آسانسورهایی نصب می‌شوند که نیاز به موتورخانه ندارند به این نوع آسانسور های بدون موتورخانه روملس می گویند. به طور معمول آسانسورهای کششی هستند که از نوع بدون موتورخانه می‌باشند در این آسانسورها موتور داخل چاهک قرار می گیرد.

می توان از معایب این نوع آسانسور ها به محدودیت ارتفاع محدودیت ترافیک محدودیت سرعت و مشکلات زیست محیطی  و همچنین نیاز به تعمیرات و نگهداری وقت گیر اشاره نمود.

تهویه موتورخانه آسانسور

همانطور که اشاره شد تهویه موتورخانه آسانسور بسیار اهمیت دارد هوای راک نباید وارد موتورخانه ساختمان شود. وجود رطوبت در موتور خانه نیز می‌تواند به موتور و کابلها آسیب جدی برساند.


سرویس و نگهداری آسانسور تهران

سرویس و نگهداری آسانسور تهران
سرویس و نگهداری آسانسور تهران

 

از آنجایی که آسانسور از تجهیزات و قطعات و متعلقات بسیار مهم پیچیده‌ای تشکیل شده است است و از آن جایی که می دانیم به طور مستقیم با جان افراد ارتباط دارد بنابراین مقوله نگهداری و استفاده درست از آسانسور اهمیت بسیار زیاد پیدا می نماید.

سه مرحله بسیار مهم از طراحی اجرا ، ساخت و نصب آسانسور وجود دارد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مرحله اول:  مرحله قبل از ساخت یا طراحی  ساخت سازه ساختمانی

مرحله دوم:  مونتاژ مکانیکی آسانسور و طراحی

مرحله سوم:  نگهداری و پشتیبانی آسانسور

قابل ذکر است که این سه مرحله از هم جدا بوده ولی در نهایت بر روی عملکرد پایانی آسانسور تاثیر بسیار زیادی دارند. به صورتی که نقص عملکرد و یا عملکرد ضعیف در هر کدام از این مراحل مراحل دیگر را تحت تاثیر قرار داده و زیر سوال میبرد.

عدم توجه به سرویس و نگهداری آسانسور می‌تواند عواقب جانی بسیار خطرناکی را متوجه ساکنین ساختمان نماید.

اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور

اهمیت نگهداری آسانسور از آنجایی پررنگ می‌شود که در صورت عدم توجه استفاده درست از آسانسور و همچنین سرویس و نگهداری آسانسور به صورت ماهانه و ادواری طول عمر مفید آسانسور ساختمان کاهش پیدا می‌نماید.

تمامی آسانسور ها اعم از تجاری اداری و مسکونی می ‌بایست به صورت ادواری مورد بازرسی قرار گیرند و توسط یک سرویس کار آسانسور ماهر  و مجرب تمامی تجهیزات و قطعات مربوط به آسانسور مورد بازرسی قرار گیرند.

اینکه تنها در زمانی که آسانسور ساختمان از حرکت ایستاد و به طور کامل خراب شد مدیر ساختمان با شرکت های مربوطه تماس گرفته و درخواست سرویسکار آسانسور نماید به هیچ وجه قابل قبول و منطقی نمی باشد.

اگر سرویس و نگهداری آسانسور به طور مرتب و ماهانه انجام گردد به طور حتم هزینه‌های مربوط به تعویض قطعات خراب کمتر می شود زیرا زمانی که تعمیرکار آسانسور قطعات معیوب را به موقع تشخیص دهد و نسبت رفع خرابی آسانسور اقدام نمایند  مطمئناً هزینه کمتری برای ساختمان به دنبال خواهد داشت و تعمیرکار آسانسور با تعمیر قطعه معیوب تا جایی که امکان دارد به جای تعویض آن از تحمیل هزینه های زیاد مربوط به تعویض قطعات جلوگیری خواهد نمود.


مدیر ساختمان

سرویس و نگهداری آسانسور تهران
سرویس و نگهداری آسانسور تهران

 

مدیران محترم ساختمان باید در نظر داشته باشند که عقد قرارداد با یک شرکت آسانسور معتبر بسیار اهمیت دارد. در صورت عدم وجود قرارداد معتبر سرویس و نگهداری آسانسور تهران مدیران ساختمان میتواند آسانسور ساختمان را بیمه نموده و به تبع ریسک بسیار زیادی را متحمل می شوند.

زیرا شرکت های بیمه در صورت عدم وجود قرارداد سرویس و نگهداری اقدام به بیمه آسانسور ساختمان نخواهند نمود.  بنابراین خطرات جانی احتمالی مربوط به آسانسور ساختمان در صورت عدم وجود بیمه آسانسور از نظر قانونی متوجه مدیر ساختمان خواهد بود و مدیر ساختمان شخصا باید پاسخگوی مراجع قانونی  و ذیصلاح باشد.


بازسازی آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور تهران
سرویس و نگهداری آسانسور تهران

عدم وجود سرویس دوره ای منظم آسانسور و استفاده نادرست از آسانسور توسط افراد و کاربران نیاز به بازسازی و نوسازی آسانسور را دوچندان می‌نماید.

علاوه بر وضعیت بد آسانسورهای قدیمی عدم توجه مدیران ساختمان به آسانسور های نوساز  و سرویس و نگهداری به موقع آنها این آسانسورها نیز در طول زمان نیاز به بازسازی پیدا خواهند کرد.

مزایای بازسازی و نوسازی آسانسور

از آنجایی که آسانسور به طور مستقیم با جان افراد در ارتباط است باید قابل اعتماد و ایمن باشد و هم چنین کارآیی و عملکرد مناسبی را را داشته باشد.

آسانسورهای قدیمی از نظر ظاهری فاقد زیبایی، دارای سر و صدای بسیار زیاد به عبارتی خطرناک میباشد.

نوسازی آسانسور باعث ایمنی، قابل اطمینان بودن، و بهبود نحوه عملکرد آسانسور می‌گردد.

با بازسازی آسانسور آرامش امنیت و خیال آسوده را برای ساکنین ساختمان و همچنین کاربران آسانسور فراهم می نماید.

بازسازی و نوسازی آسانسور باعث مدیریت زمان و سرمایه و همچنین تجدید اعتبار ساختمان می گردد.

با استفاده از بازسازی و نوسازی آسانسور خرابی های مکرر آسانسور و همچنین سر و صداهایی که باعث سلب آسایش ساکنین شده است پایان می یابد.

توسط بازسازی آسانسور تمامی قطعات و تجهیزات و همچنین متعلقات مربوط به آسانسور ساختمان تجهیز شده و به روز رسانی می گردد و در نهایت طول عمر آسانسور ساختمان افزایش می یابد.


نتیجه گیری

سرویس و نگهداری آسانسور تهران
سرویس و نگهداری آسانسور تهران

 

هر آسانسوری دارای عمر مفید می باشد  شما می توانید با استفاده از خدمات شرکت آسانسور و پله برقی تعادل کلیه خدمات مربوط به آسانسور ساختمان را اعم از نصب راه اندازی و سرویس و نگهداری آسانسور ساختمان و همچنین کلیه خدمات مربوط به بازسازی و نوسازی آسانسور را به ما بسپارید/

مجموعه تعادل با استفاده از تیم کارشناسان مجرب و متعهد و تحصیلکرده بهترین خدمات را در اسرع وقت فقط به شما همشهریان محترم ارائه می نماید.

.کلمات مرتبط:

سرویس و نگهداری آسانسور در تهران – تعمیرات آسانسور تهران – تعمیر و نگهداری آسانسور در تهران – سرویسکار آسانسور در تهران – تعمیرکار آسانسور در تهران – سرویس آسانسور در تهران – سرویس نگهداری آسانسور تهران – سرویس آسانسور

سرویس آسانسور غرب تهران – تعمیرات آسانسور غرب تهران – سرویس و نگهداری آسانسور در غرب تهران – تعمیر آسانسور غرب تهران

تعمیر آسانسور صادقیهتعمیر آسانسور پونکتعمیر آسانسور سعادت آبادتعمیر آسانسور شهرک غربتعمیر آسانسور شهرزیباتعمیر آسانسور مرزداران

روی ما حساب کنید

منتظر تماس شما هستیم

در واتس آپ به راحتی هر سوالی دارید مطرح کنید مشتاقانه پاسخگو خواهیم بود

 

  • مقالات مرتبط
guest
2 دیدگاه ها
قديمي ترين
جديدترين
Inline Feedbacks
View all comments
سرویس آسانسور

در صورت خرابی آسانسور خود با ما تماس بگیرید. کاشناسان ما بعد از بررسی مورد را به نزدیک ترین تکنسین اطلاع داده و در کمتر از 1 ساعت جهت رفع خرابی به پروژه شما مراجعه خواهد کرد.

این مطلب گواه بر توانایی بالای ما در جلب رضایت مشترکین گرامی می باشد

منتظر تماس شما هستیم

شهرزیبا خ آیت اله کاشانی
02147627282
02144340047
فهرست
تماس با ما (کلیک کن)