ترمز اضطراری آسانسور چیست؟

ترمز اضطراری آسانسور

آیا آسانسور سقوط میکند؟

  • بله
  • خیر
  • نمیدانیم
  • مقاله را بخوانید

ترمز اضطراری آسانسور

 

باید بدانید همه ی آسانسور ها به ترمز اضطراری آسانسور مجهز میباشند.

یکی از ترس های اصلی و رایج در مورد استفاده از آسانسور, سقوط آسانسور میباشد.

در وحله اول باید گفت آسانسور دومین وسیله امن ساخته شده توسط انسان است.

خالی از لطف نیست توضیحی فنی در مورد آسانسور بدانید.

آسانسور حداقل با 4 رشته سیم بکسل نمره 10 مهار شده است هر سیم بکسل توانایی تحمل بار استاتیکی 1500 کیلوگرم را دارد با ضرب عدد 4 در 1500 کیلو گرم متوجه میشیم آسانسور توانایی تحمل 6000 کیلو گرم را دارد. حالا بیایید نیرو های اصلی وارد شده به آسانسور را محاسبه کنیم.

کابین آسانسور 6 نفره= 600 کیلو گرم

فرض کنیم 6 نفر با وزن 75 کیلو گرم وارد آسانسور شده اند = 450 کیلو گرم

وزنه های چدنی + قاب وزنه = 1000 کیلو گرم

خوب جمع نیروهای وارد شده بدین صورت است: 600kg+450kg+1000kg=2050kg

نیروی قابل تحمل آسانسور=6000kg

نیروی وارد شده به آسانسور=2050kg

یعنی طراحی آسانسور به گونه است که 3 برابر نیروی وارد شده به خودش را تحمل کند.

هنوز خیالتان راحت نیست؟؟؟

سازندگان آسانسور برای بالابردن سطح ایمنی آسانسور قطعه ای را طراحی کردند به نام پاراشوت یا همان ترمز اضطراری آسانسور.

به زبان ساده ما فرض میکنیم که همه ی سیم بکسل ها به طور ناگهانی توسط یک نفر بریده شود. اینجاست که ترمز اضطراری آسانسور وارد عمل شده و در کمتر از 1 متر آسانسور را نگه میدارد.

با فرض اینکه حتی سیم بکسل ها هم پاره شوند باز هم آسانسور سقوط نمیکند. نکته اصلی اینجاست شما میبایست با عقد قرارداد با یک شرکت معتبر در حوزه ارائه خدمات سرویس آسانسور از بررسی عملکرد ترمز اضطراری آسانسور اطمینان خاطر داشته باشید.

حالا بهتره در مورد ترمز اضطراری آسانسور یا همان پاراشوت بیشتر بدانیم:

ترمز اضطراری آسانسور
ترمز اضطراری آسانسور

ترمز اضطراری آسانسور وسیله ای است که بر روی کابین آسانسور یا زیر کابین در فاصله ای کمتر از 5 میلیمتر با ریل کابین در 2 طرف آن نصب میشود.  در بالا و پایین پاراشوت یک رشته سیم بکسل نمره 6 متصل میشود و به انتهای چاه آسانسور و موتور خانه آسانسور منتقل و بر روی وسیله ای دیگر به نام گاورنر قرار میگیرند.

زمانی که آسانسور در حال حرکت است به واسطه وجود این سیم بکسل نمره 6 گاورنر نیز شروع به چرخیدن میکند .

برای مطالعه بیشتر درمورد پاراشوت کلیک نمایید.

شاید بپرسید گاورنر چیست؟

گارونر
گارونر

 

به اختصار باید گفت : گاورنر وسیله است که باعث عملکرد پاراشوت یا همان ترمز اضطراری آسانسور میشود. سازندگان گاورنر با توجه به سرعت های مختلف آسانسور آن را تولید میکنند.

فرض کنید آسانسور شما برای سرعت 1 متر بر ثانیه طراحی شده است پس بنابراین گاورنر آسانسور شما نیز 1 متربر ثانیه میباشد. حالا آسانسور سقوط میکند .زمانی که سرعت آسانسور از 1 متر بر ثانیه بیشتر شود گاورنر فعال شده و قفل میکند با قفل شدن گاورنر سیم بکسل به یکباره متوقف شده و باعث فعال شدن پاراشوت میگردد.

پاراشوت به صورت تدریجی همانند ترمز ABS عمل کرده و کابین را در کمتر از 1 متر متوقف میکند.

همزمان برق اصلی موتور را نیز قطع میکند . جالب اینجاست با وارد کردن نیروی بیشتر به کابین در جهت پایین پاراشوت با ریل بیشتر درگیر میشود یعنی اگر حتی هنگام پاراشوت داخل کابین به بالا و پایین بپرید هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.

میخوایی بیشتر بدونی؟  سرویس آسانسور در نیاوران

میپرسید اگر گیر کردید هوای داخل آسانسور تمام میشود یا نه؟

جواب این سوال منفیست آسانسور ها تا سرعت 4 متر بر ثانیه هوابند و ایزوله نیستند و ضمنا همه ی آسانسور ها به فن مجهز میباشند.

توجه داشته باشید که وجود فن،ترمز اضطراری آسانسور ، گاورنر ، سوییچ های حفاظتی بدون بررسی ادواری ممکن است کارایی نداشته باشند.

همانطور که در بخش بالا بیان کردیم با عقد قرارداد معتبر در زمینه سرویس آسانسور خیال خود و اعضای خانواده تان را بابت استفاده از آسانسور راحت کنید.

ریل آسانسور چیست؟

همه ی آسانسور ها داخل چاه به واسطه ی ریل مهار میشوند. این ریل ها در 2 طرف کابین قراردارند و به وسیله کفشک به ریل متصل میشوند.

ترمز اضطراری آسانسور با ایجاد نیروی اصطحکاک با ریل کابین هنگام سقوط مانع وقوع فاجعه میگردند.

لذا انتخاب درست ریل از نظر جنس بسیار مهم است. ریل های بی کیفیت ممکن است در هنگام حادثه عملکرد صحیح پاراشوت را مختل کنند.

در این بخش به اختصار در مورد ریل آسانسور سخن گفتیم. شما میتوانید با کلیک بر روی همین بخش اطلاعات بیشتری در مورد ریل آسانسور کسب نمایید. کلیک نمایید

استاندارد ملی آسانسور چیست؟

همه ی ساختمان های دارای پایان کار، گواهی استاندارد ملی ایران را در مورد آسانسور اخذ کرده اند.

تمامی تست های ایمنی با دقت انجام شده و صحت انجام درست آن توسط یک شرکت بازرسی مورد تایید قرارگرفته است. همه ی موارد مذکور در راستای ایجاد حس اطمینان برای مصرف کننده نهایی انجام شده است. یکی از شروط استاندارد ملی داشتن قرارداد سرویس آسانسور میباشد. این بند نشان از میزان اهمیت این موضوع است.

اگر از داشتن گواهی استاندارد ملی آسانسور بی اطلاع هستید میتوانید از سازنده درخواست کنید برگه گواهی استاندارد را به رویت شما برساند.

حال اگر سازنده یا مالک در دسترس نیست با داشتن پلاک ثبتی در بخش استعلام گواهی استاندارد سایت ، ثبت نام کرده و استعلام نمایید.

سخنی با شما

همشهری گرامی بعد از بررسی های میدانی شرکت آسانسور تعادل به این نتیجه رسیدیم عدم بازدید ماهیانه علاوه بر ایجاد فرسودگی برای قطعات حساس همچون ترمز اضطراری آسانسور – سیم بکسل ها ، باعث کاهش عمر مفید قطعات اصلی مانند موتور آسانسور میگردد و این امر به قطع منجر به ایجاد خسارات سرسام آور خواهد شد.

عقد قرارداد سرویس آسانسور با شرکت های معتبر باعث افزایش عمر مفید قطعات خواهد شد. قطعات حفاظتی و ایمنی همراه بررسی میگردند و اطمینان خاطر شما را به همراه خواهند داشت.

در صورت خرابی آسانسور شرکت پاسخگو نیاز شما خواهد بود و همواره کنار شما میباشد.

باعث خرسندی ماست  با مطالعه این بخش توانسته باشیم حس اطمینان را برای شما ایجاد کنیم.

همراه کنار شما خواهیم ایستاد.

در صورت داشتن هر سوالی تیم پشتیبانی ما آمادگی کامل دارد پاسخگوی تمام سوالات شما باشد.

همچنین میتوانید با ثبت درخواست بازدید رایگان، ( کلیک نمایید ) کارشناسان ما آسانسور شما را مورد بررسی فنی قرار دهند و گزارش نهایی را به صورت مکتوب تقدیم شما نمایند.

در این بازدید ادوات حفاظتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و خیال شما راحت خواهد شد.

منتظر شما هستیم. روی ما حساب کنید . . .

شرکت آسانسور و پله برقی تعادل

02147627282 – 10 خط

بازدید رایگان کلیک کنید

استعلام گواهی استاندارد ملی

سرویس آسانسور
سرویس آسانسور
سرویس آسانسور
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
تماس با ما (کلیک کن)